מדריך לבדיקת תקינות דיסק קשיח

article-3 איך בודקים דיסק הקשיח

חשוב להבין מהו הצפי לזמן העברת החומר האישי לענן, לדיסק און קי או לכל מקום בטוח אחר. במסמך זה נתייחס לדרך שבה בודקים את תקינות הדיסק הקשיח וכיצד מזהים מצב שבו הוא עומד להתקלקל.

  1. האזינו למחשב

 אחת הדרכים הקלות ביותר להבין מתי הדיסק הקשיח יכול להתקלקל היא לשמוע את הרעש של יחידת המערכת. אם אתה שומע תקתוקים שקטים או שריקות, במיוחד כאשר אתה פותח קבצים, וכל יום שעובר הם מתחזקים, אז קיים נזק פיזי בשל בעיה במנגנון הראשי של קריאה וכתיבה ו/או נזק פיזי אחר - תתכונן לקנות הארד דיסק חדש.

  1. השגיחו על ביצועי המחשב

אם ביצועי המחשב נופלים, בין היתר בתהליך הגישה לנתונים, זה מראה לנו כי ככל הנראה הדיסק הקשיח הולך להתקלקל. אם אתה שם לב שכאשר אתה פותח קבצים ותיקיות, מעתיק או מרוקן את סל מחזור המחשב מתחיל להיות איטי, לפעמים תקוע, זוהי התראה לכך שעלולה להיות בעיה עם הדיסק הקשיח.

  1. שימו לב האם יש קבצים שנעלמים מהמחשב

אם קורה שקבצים פתאום נעלמים מהמחשב או שתוכנה שאתם עובדים אתה לא נפתחת ואתם מקבלים הודעה שאתם צריכים להצביע על המקום שבו נמצא הקובץ שלה, במידה ואין וירוסים במחשב, זה אומר שהדיסק הקשיח שלכם עוד מעט יתקלקל.

  1. אל תתעלמו מבדיקת דיסק קשיח לשגיאות

אם בזמן שהמחשב עולה אתם מקבלים הודעה על בדיקת הדיסק הקשיח, אל תסרבו לעשות זאת. אם אתם רואים את זה לעיתים יותר קרובות במשך זמן סיכוי גדול שהדיסק הקשיח הולך להתקלקל. בעצם זה אומר שיש לו הרבה נזקים פיזיים ולוגיים עד שהמערכת עצמה מתחילה "לדאוג" לו.

  1. תתחילו לדאוג אתם רואים "מסכים כחולים"

 למרות שקיימות הרבה סיבות למסך כחול, לפי הסטטיסטיקה בדרך כלל מדובר בשגיאות של הדיסק הקשיח. במקרה זה אתם תראו כי מערכת ההפעלה לא עולה או המחשב מכבה את עצמו או מבצע הפעלה מחדש. אם אתם עובדים על המחשב ועושים פעולות רגילות, לא מתערבים בקבצים של מערכת ההפעלה ולמרות זאת מקבלים מסכים כחולים אז סיכוי גדול שהסיבה היא תקלה של הדיסק הקשיח.

כיצד לבדוק את תקינות הדיסק הקשיח?

התקינות של הדיסק הקשיח נקבעת על ידי כמות הסקטורים הפגומים (bad sectors) הממוקמים על הדיסק קשיח. מדובר על קטעי זיכרון של השטח בתוך הדיסק הקשיח שאיבדו יכולת לאחסן נתונים בשל בלאי יתר, שטח פגום או שגיאות של תוכנת הדיסק הקשיח.

בכל מערכת הפעלה קיימת אופציה לבדוק דיסק קשיח. בעזרתה ניתן לבדוק דיסקים פנימיים ואף חיצוניים לשגיאות. איפה זה נימצא?

  • Windows

תפתחו את המחשב (בווינדווס 7 ובגרסאות ישנות יותר זה נמצא ב"התחל"), תעשו קליק ימני על הדיסק שאתם רוצים לבדוק (למשל, C). אחר כך מאפיינים > שרות > בצע בדיקה תסמנו שני V ותלחצו על אישור. אם לאחר ביצוע הבדיקה תמצא כמות גדולה של שגיאות מומלץ להחליף את הדיסק

  • MAC OS

תפתחו FINDER  אחרי זה  Disk utility> Mac hard drive > First Aid >Verify disk

בדיקת הדיסק תתחיל לרוץ. תשגיחו על רמזים בתהליך.

  • Linux

למעשה בכל גרסה קיימת תוכנת badblocks. תריצו טרמינל ותכתבו בו

Sudo fdisk -1

ותבררו איזה דיסק אמור להיבדק (למשל /dev/sda1 ). אחרי זה תריצו בדיקת דיסק בעזרת הפקודה:

Sudo badblocks >v /dev/sda1 > badblocks.txt

התוכנה תרשום נתוני סיכום לקובץ טקסט ואתם תוכלו להעריך את מצב הדיסק הקשיח.

היצרנים של הדיסקים הקשיחים מייצרים גם תוכנות לבדיקת דיסקים. למשל לבדיקת דיסקים Seagate קיימת תוכנה בשם .SeaTools תכנסו לאתר של יצרן הדיסק שלכם וחפשו תוכנת בדיקה לדיסק הקשיח. התוכנה של היצרן תבדוק את הדיסק שלכם באופן יותר מדויק.

כמו כן קיימות תוכנות צד שלישי לבדיקות דיסקים קשיחים כמו HDD Tools, MHDD
Victoria, Cristaldiskinfo.

 אתם יכולים לבחור אחד מהם כדי לבדוק את מצב הדיסק הקשיח שלכם.