איך לשחזר מידע מדיסק קשיח לאחר פירמות או מחיקה

article-6 שחזור מידע מדיסק קשיח אחרי פירמוט

למה מידע נעלם?

כאשר אין גישה לדיסק או נעלמים קבצים מדובר על מקרה נפוץ יחסית. לעומת זאת, במקרים יותר מורכבים, המחיצה המפורמטת או הדיסק כולו מוחקים הרבה חומר באופן לא מכוון, מה שמביא לאיבוד מידע רב.

פרמוט בטעות

איבוד מידע כתוצאה מפרמוט קורה בדרך כלל כאשר מפרמטים בטעות מחיצה לא נכונה. למשל, כאשר מפרמטים דיסק E במקום דיסק D. ברוב המקרים זה קורה כאשר מתקינים מערכת הפעלה מחדש.
עוד דוגמה היא כאשר עוברים ממערכת הפעלה FAT למערכת NTFS. מערכתFAT לא מסוגלת לשמור קבצים שגודלם יותר מGB4. למערכת NTFS יש מהירות של קריאה וכתיבה נמוכה. לכן מומלץ לעבור לNTFS. העברה לNTFS מתבצעת תמיד יחד עם פרמוט. לפעמים הדיסק כבר היה מפורמט ואז זה התקינו עליו מערכת הפעלה חדשה. במקרה זה יהיה סיכוי קטן להצליח לשחזר משהו.
דוגמא נוספת היא אם מחקתם GB1 של קבצים חשובים וישר אחרי זה שמרתם GB50 של סרטים - גם במקרה הזה יש סיכוי מאוד קטן שאפשר יהיה לשחזר משהו מהמידע המחוק.
אתייחס גם לסוגי הפרמוט. אפשר לפרמט בצורה מהירה ובצורה מלאה. אם דיסק מפורמט בצורה מהירה יש למחוק רק את טבלת הקבצים. לעומת זאת בצורה מלאה המערכת מוחקת גם את הקבצים. לכן שחזור במקרה של פרמוט בצורה המלאה לא יצליח.

מה קורה אחרי הפרמוט

פרמוט הדיסק מוחק גם נתונים המאוחסנים בו וגם קבצים שאינם נגישים לשימוש. בנוסף, תהליך הפרמוט משחרר את שטח הדיסק והופך אותו לזמין לשימוש עתידי. למרות שהנתונים שנמחקו אינם מופיעים עוד על הדיסק, הם נשארים במקום שבו היו לפני הפרמוט, כיוון שבתהליך הפרמוט טבלת הקבצים נמחקת ואין לה יותר קשר עם הקבצים. במילים אחרות פרמוט ומחיקת קבצים מהדיסק הקשיח הם מחיקת כל המידע על הקובץ מטבלת הקבצים לכן אין אליהם גישה והם לא תופסים יותר מקום על הדיסק. דרך אגב, מסיבה זאת, אחרי שחזור לפעמים אין אינפורמציה על הקובץ כמו תאריך יצור, רזולוציה וכו'.

שחזור אחרי פרמוט ומחיקה

ברוב המקרים ניתן לשחזר מידע אחרי פרמוט ומחיקה. העבודה העיקרית מתבצעת על ידי חיפוש וחקירת המידע שנשאר על הדיסק. לאחר מכן, על בסיס המידע שנאסף, ניתן לשער מהו מיקום חלקי הקבצים, לבנות אותם חזרה ולהעתיק אותם על דיסק אחר. הסיכוי להצלחה תלוי בסוג של מערכת הקבצים, באופי הנתונים, בגודל הקבצים, בכמה הם מפוצלים (במיקומם) ובכמות הנתונים שנכתבה על הדיסק לאחר הפרמוט. כל העבודה מתבצעת באמצעות ציוד מתקדם וניסיון רב של איש המקצוע.

שחזור עצמי

אם אתם רוצים לנסות לשחזר מידע באופן עצמאי, צריך לזכור שכל תוכנות השחזור מהאינטרנט בערך באותה רמה ופועלות באלגוריתם דומה. אציין כי הן פועלות רק אם קיים נזק לוגי, אך ברוב המקרים שיש צורך בשחזור יש נזקים פיזיים. אם אתם לא יכולים לזהות נזק פיזי ומשתמשים בתוכנה היא רק מחמירה את המצב של הדיסק והוא יכול ''למות'' בזמן הסריקה. כדי להיות בטוחים שאתם לא עושים נזק, מומלץ לפנות לאיש מקצוע שעושה שחזור מידע מקצועי ויש לו ציוד שמיועד לעבודה עם דיסקים קשיחים.